Historycznie innowacje w TAURONIE rozwijane były w poszczególnych elektrowniach i w ramach rejonów energetycznych. Spółki tworzące Grupę dysponują obecnie kilkudziesięcioma patentami, niektóre z wypracowanych rozwiązań udało się rentownie wdrożyć lub sprzedać innym przedsiębiorstwom.
Ten konserwatywny model rozwoju rozwiązań, produktów i usług został obecnie dostosowany do nowych wyzwań stojących przed Grupą i całym sektorem energetycznym. Budując od podstaw ekosystem innowacji, postawiliśmy na elastyczność i otwartość.
Obok tradycyjnie pojmowanej działalności badawczo-rozwojowej duże znaczenie zyskała kooperacja ze start-upami. Jej nawiązanie wymagało od Grupy wypracowania od podstaw formuły „współpracy dużego z małym” – czyli Grupy TAURON z niewielkimi, innowacyjnymi zespołami o kulturze organizacyjnej odległej od korporacyjnych procedur opracowywania i wdrażania projektów.
Jak pokazała praktyka, tego typu współpraca wymaga wspomnianej już elastyczności, zarówno po stronie korporacji, jak i start-upu. Obie strony muszą dostosować swoje oczekiwania do potrzeb i możliwości partnera. Wypracowanie wspólnego języka było wysiłkiem, który przyniósł w 2018 r. widoczne efekty. W marcu 2018 r. zakończony został program Pilot Maker, realizowany we współpracy z firmą techBrainers. Nabór projektów i wsparcie start-upów w ramach tego programu pozwoliły skierować na ścieżkę realizacji projekty, które w najbliższej przyszłości mogą istotnie wpłynąć na działalność Grupy.
Intensyfikacja działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej wymagała wprowadzenia i skutecznego stosowania, w codziennej realizacji zadań, zarządzania procesowego. Jasne definiowanie zadań i odpowiedzialności osób oraz komórek organizacyjnych zajmujących się działalnością B+R+I w poszczególnych spółkach Grupy zwiększyło naszą efektywność i poprawiło terminowość. Stałe usprawnianie organizacji obszaru odpowiedzialnego za kreowanie innowacji pozwoliło na wzrost skuteczności nadzoru Centrum Korporacyjnego nad realizacją poszczególnych projektów, włączając w to zarządzanie zasobami finansowymi i niefinansowymi.
Case: Pilot Maker
W lipcu 2016 r. zarząd TAURON Polska Energia S.A. podjął decyzję o zaangażowaniu spółek Grupy w program „ScaleUp” i postanowił zgromadzić oferty potencjalnych operatorów. Do współpracy wybrano firmę techBrainers z koncepcją programu Pilot Maker. Zaproponowany model połączenia potencjału start-upów z infrastrukturą, doświadczeniem i zasobami dużych przedsiębiorstw okazał się na tyle atrakcyjny i dopracowany, że inicjatywa Pilot Maker w ramach konkursu organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości uzyskała dofinansowanie w wysokości niemal 6 mln zł.
- 3 nabory start-upów (luty, kwiecień, sierpień 2017 r.)
- 128 zgłoszonych pomysłów
- 80 zespołów projektowych prezentujących projekty na Komitetach Selekcji
- 36 start-upów weszło do Programu (podpisało umowy akceleracyjne)
- 28 start-upów rozpoczęło prace ze spółkami Grupy TAURON (przeszło przez min. jedną iterację w fazie prototypowania)
- 9 spółek Grupy TAURON zaangażowanych we współpracę komercyjną
- 20 ekspertów merytorycznych TAURON biorących czynny udział w akceleracji
- 10 kluczowych menedżerów TAURON wspierających projekty start-upowe od strony biznesowej
Efektem Pilot Makera są konkretne projekty innowacyjne przetestowane i zrealizowane w Grupie TAURON. Start-upy, z którymi TAURON miał szansę pracować, zaprezentowały oraz przetestowały przy użyciu i czynnym zaangażowaniu zasobów TAURONA (eksperci merytoryczni, biznesowi, infrastruktura) rozwiązania z obszarów:
- elektromobilność;
- bezpieczeństwo i stabilna praca sieci energetycznych;
- zarządzanie aktywami wytwórczymi;
- Smart Home;
- innowacyjne technologie komunikacji z klientem;
- optymalizacja procesów wewnętrznych korporacji;
- Smart Metering;
- efektywność energetyczna.
Program Pilot Maker został oficjalnie zakończony 12 marca 2018. Efektem zainicjowanej w trakcie jego trwania współpracy ze start-upami jest m.in. nawiązanie dwustronnej współpracy i testowanie rozwiązań przygotowanych przez start-upy w większej skali. Strony podjęły wspólne prace nad rozwiązaniami takimi jak rozwój narzędzi do interaktywnej komunikacji z klientami TAURONA w przestrzeni www, rozwiązań służących do automatycznej analizy obrazu sieci energetycznych, pozwalających na lokalizację usterek i anomalii na obiektach liniowych czy dedykowanym rozwiązaniem zdalnego odczytu komunalnych liczników energii elektrycznej.