Grupa TAURON prowadzi wyważoną politykę inwestycyjną, rozwijając aktywa w różnych Obszarach w optymalny sposób, mając na względzie zarówno generowanie przychodów, jak i dywersyfikację ryzyka.
Ten kierunek transformacji energetyki jest możliwy dzięki rynkowi mocy, który zapewnia podstawowe przychody jednostkom, których produkcja systematycznie spada zastępowana OZE. Mechanizm ten opiera się na założeniu, że wytwórcy energii uzyskują przychody nie tylko ze sprzedaży energii, ale również z tytułu utrzymania swoich jednostek wytwórczych w gotowości do pracy, kiedy system tego wymaga. – Gotowość do pracy w każdej chwili stanowi klucz do rynku opartego na współpracy węgla i OZE oraz zrozumienia, dlaczego rynek mocy jest niezbędny. Dzięki stabilnemu zapleczu, możliwe będzie bowiem przyłączanie większych ilości źródeł bezemisyjnych, a to z kolei klucz do sprawnej transformacji energetyki.
TAURON konsekwentnie pracuje też nad możliwością wychwytu i utylizacji dwutlenku węgla. Realizowany w elektrowni w Łaziskach projekt CO2-SNG polega na przekształceniu CO2 pochodzącego z naszych elektrowni węglowych w gaz ziemny, w wyniku reakcji z wodorem pochodzącym z procesu elektrolizy wody zasilanego nadwyżką taniej energii z OZE lub bloków w dolinach nocnych. Oprócz rozwiązania problemu emisji CO2 technologia ta byłaby jednocześnie ogromnym chemicznym magazynem energii, co rozwiązałoby największy mankament OZE, czyli ich zależność od pogody.
TAURON konsekwentnie inwestuje w poprawę elastyczności jednostek, czego przykładem jest zainstalowanie wytwornic pary na naszych blokach. To rozwiązanie umożliwia właśnie odstawienie całej elektrowni w sytuacji, gdy na rynek trafia duża ilość energii z OZE.
Wiceprezes Zarządu ds. Zarządzania Majątkiem i Rozwoju
Naszym solidnym fundamentem są aktywa regulowane (głównie dystrybucyjne), które zapewniają stabilne wyniki. Takie podejście pozwala na elastyczność i wielokierunkowość przy rozwoju innych inicjatyw, umożliwia otworzenie się na nowe pomysły, produkty i technologie. Obecnie branża energetyczna zmienia się bardzo szybko, m.in. w odpowiedzi na rosnące oczekiwania klientów i wymogi ochrony środowiska. Tylko w oparciu o stabilną platformę zrównoważonego wzrostu można budować trwałe przewagi konkurencyjne, odpowiadać na ryzyka i sprostać pojawiającym się wyzwaniom.
CAPEX w liczbach
Podejmowane działania będą zorientowane w szczególności na:
- optymalizację struktury aktywów we wszystkich obszarach działalności oraz dostosowanie do wymogów środowiskowych;
- realizację projektów inwestycyjnych, które gwarantują oczekiwany poziom zwrotu z kapitału i nie są obciążone istotnym ryzykiem rynkowym;
- wykorzystanie pozabilansowych form finansowania, w szczególności poprzez angażowanie partnerów zewnętrznych;
- analizę inwestycji w segmencie wytwarzania konwencjonalnego, pod warunkiem wprowadzenia mechanizmów gwarantujących przychody (np. rynek mocy lub inna forma regulacji);
- inwestowanie w przedsięwzięcia w sektorach pokrewnych do energetyki (zwłaszcza w sektorze usług), w celu uzupełnienia łańcucha wartości oraz tworzenia nowych, wysokomarżowych usług.
Zgodnie ze Strategią w latach 2020–2025 Grupa ma dysponować dodatkowym potencjałem inwestycyjnym o wartości ok. 6 mld zł. Zostanie on przeznaczony na projekty, które długofalowo będą generować wartość dla Grupy: